Evolution R185CCSX+ 185mm Circular Saw with TCT Multi-Material Cutting Blade
https://shop.evolutionpowertools.com/
Description
DeepL TranslateTrack compatible 185mm circular saw the R185CCSX+ comes with an upgrade to the 20T Tungsten Carbide toothed Multi-Material blade, integrated LED lighting, channelled airflow for cleaner cuts, an extended 4m cable and a durable carry bag. With more reach, support, and compatibility with all of our tracks, and most other brands, it's the perfect circular saw for most projects. *Planning projects that need the finest, sharpest possible cuts through wood and wood-fibre board materials? Then you'll love our 185mm Fine Wood Blade, it has been designed to deliver maximum cutting performance across the widest range of woods. (Just flip the blade around so the label is on the inside when using it with a circular saw). Features Multi-Material cutting technology. One saw, one blade, cuts all.* Accurate cutting with adjustable 64mm depth of cut - perfect for trench cutting. Reliable smooth square cutting every time in a variety of materials. Powerful 1600W hi-torque motor with optimised gearbox & blade system. 0° - 45° bevel tilt with virtual pivot keeps the blade on the same cutting line at any angle when fixed to a track. Ergonomic, soft grip handles provide maximum control, versatility and precision. Dust extraction port & adaptor included for vacuum compatibility. Track Compatible With: Evolution's 1.4m & 2.8m Tracks (Sold Separately) Robust & sturdy construction with even weight distribution, weighing 5.1kg 3 Year limited warranty. PLUS+ Features Premium Japanese 20T Tungsten-Carbide-Tipped (TCT) 185mm blade included. Optimum visibility of your cutting line with LED Light & channelled air flow. Easy to transport and carry around the workplace with storage bag included. 4m cable gives you the maximum power and the extended reach you need. Specifications Motor (110V 50Hz): 1600W Motor (240V 50Hz): 1600W Speed No Load (110V): 3700 rpm Speed No Load (240V): 3900 rpm Max. Bevel (Left): 45° Circular Saw Base: Cast Aluminum Cable Length: 4m Blade Dia.: 185mm No. of Teeth: 20 Bore: 20mm Kerf: 1.7mm Max. Depth of Cut (0°): 64mm (59mm w/Track) Max. Depth of Cut (45°): 47mm (42mm w/Track) Mild Steel Plate(Max. Thickness): 6mm Mild Steel Box Section(Max. Wall Thickness): 6mm Product Dimensions: 255 x 375 x 265 mm Packaging Dimensions: 380 x 300 x 280 mm Product Weight: 5.1 kg Packaged Weight: 7.2 kg Sound Pressure Level LPA: 94,3dB(A)K=3 dB(A) Sound Power Level LWA: 105,3dB(A)K=3 dB(A) Vibration - Main Handle (Sawing Wood): Ah,w= 3,347m/s2 Vibration - Auxiliary Handle (Sawing Wood): Ah,w= 3,119m/s2 Vibration - Main Handle (Sawing Metal): Ah,M= 3,572m/s2 Vibration - Auxiliary Handle (Sawing Metal): Ah,M= 3,241m/s2 Uncertainty K: 1,5m/s2 Items Supplied 20T Multi-Material TCT Blade Hex Key (Blade Change) Parallel Edge Guide Dust Port Adapter Dust Hose Connector Carry Bag Compatible With ST1400-G2 1.4m TrackST2800-G2 2.8m Track Video