Evolution ST2800-G2 Universal 2.8m Circular Saw Track (2x 1400mm ) With Self-Aligning Connectors
DeepL Translate
The new ST2800-G2 2-piece, 2.8m Circular Saw Track Kit is more accurate, easier to assemble, compatible with an increased range of Circular Saws and ready for our new range of Track Saw Accessories. If you want cost-effective, accurate straight line cutting through a variety of different sheet and board materials up to 2.8m in length with CNC-like accuracy then our G2 Guide Rails with Pat pending Self-aligning Track Connecting Bars are the obvious choice. The ST2800-G2 track is more accurate; featuring an all-new extrusion profile; each track segment is trimmed and faced with CNC accuracy to ensure perfect end-to-end fitment and eliminate run-out. Our new Track Connecting Bars feature Pat Pending self-aligning cams that cinch the track sections together for a tight fit, with no gap, and there’s a pair of self-aligning connecting bars in every pack. The ST2800-G2 is easier to use; we’ve added an extra glide strip on the top for less drag. There’s a new sacrificial edge strip, made from a more compliant, longer-lasting foam that makes aligning your cut easier than ever. Underneath we’ve chosen a new high-grip rubber for the traction strips, making your track more stable even when used without the improved Quick Release Track Clamps. With a new extrusion profile, we’re compatible with even more saws from other brands as well as all of our Circular Saws with an X in the name. For 2024 we’re introducing a new range of track accessories to help you work smarter. The 90° Aluminium Track Square, Anti-Snag Cable and Hose Guide, a Track End Stop, and the extra Self-Aligning Track Connecting Bars are all available as accessory items to add to your basket. If you want cost-effective, accurate straight line cutting through a variety of different full-size sheets and boards the ST2800-G2 2-piece 2.8m Track kit and our Track Compatible Circular Saws and accessories are the obvious choice. Features 2.8m Total Assembled Length, (2x 1,400mm) Pat Pending Self Aligning Track Connecting Bars (x2) Guaranteed straight-cutting Accuracy with Track Square, 1mm run out or less (1x 1,400mm section) Perfect for 8x4 ft sheet materials. 2x Quick Adjust Track Clamps with rubber pad feet. 6063-T5 Anodized aluminium construction. Can be stored on-wall. Accessory Compatible. Extended Track and Accessory Carry Bag Included. Increased compatibility with 3rd party saws. * The new G2 tracks are not designed to be used with the older orange Tracks. Though it is possible to connect them using the old style black connecting bars we do not recommend this. Specifications Max. Material length: 2,438mm (8ft.) Product Dimensions (assembled): 11mm x 2800mm x 182mm Packaging Dimensions: 92mm x 1526mm x 225mm Product Weight: 4.7kg Packaged Weight: 7.3kg Items Supplied 2x 1,400mm Track Sections 2x Self-Aligning Track Connector Bars (Pat Pending) 2x Improved Track Clamps 3mm Hex Key Carry Bag (1430mm) Compatible With Evolution R185CCSX-li - 185mm Brushless Circular Saw Evolution R185CCSX - 185mm Circular Saw Evolution R185CCSX+ - 185mm Circular Saw Evolution S210CCS - 210mm Metal Cutting Circular Saw Requires separate Track Adaptor Bosch GKS55GCE and GKT 18V-52GC. Dewalt Plunge Saws Erbauer ERB690CSW Excel 165MM 11570 Festool RHK55EQ, HK85EB, HKC55EB, TS75EQ,, TSC55KEB, TS55FEQ, TS55FEBQ and TS60KEB Hikoki C3606DPA Holzmann TAS165 Kregg ACS-SAW Mac Allister MSPS1200MAFELL MT55CC AND MT5518MBL Mafell MT55CC and MT5518MBL Makita DSP600ZJ, DSP601ZJU, SP001GD202, SP001GZ03 and SP6000J Metabo KT18LTX66BL, KS85FS and MKS18LTX58 Scheppach PL55 and PL55 Titan TTB73CSW Triton TTS1400