Evolution R185CCSX+ 185mm Circular Saw with TCT Multi-Material Cutting Blade
https://shop.evolutionpowertools.com/
Description
DeepL TranslateMulti-Material cutting technology. One saw, one blade, cuts all.*
Accurate cutting with adjustable 64mm depth of cut - perfect for trench cutting.
Reliable smooth square cutting every time in a variety of materials.
Powerful 1600W hi-torque motor with optimised gearbox & blade system.
Ergonomic, soft grip handles provide maximum control, versatility and precision.
Dust extraction port & adaptor included for vacuum compatibility.
Track Compatible With: Evolution's 1.4m & 2.8m Tracks (Sold Separately)
Robust & sturdy construction with even weight distribution, weighing 5.1kg
3 Year limited warranty.
PLUS+ Features
Premium Japanese 20T Tungsten-Carbide-Tipped (TCT) 185mm blade included.